استرینگ‌کست
غریبه آشنا
Loading
/
استرینگ‌کست
غریبه آشنا
Loading
/

توهم کاپگراس: شما چقدر به حافظه خودتون اعتماد دارید؟ |

منبع: داستان دوئل نورولوژیست‌ها – نوشته سم کین |

برای ویدیو‌های علمی، مشترک کانال شیرفهم در یوتیوب شوید!

توهم کاپگراس و بدل‌های ناآشنا

جوسف کاپگراس، دکتر ۴۵ ساله فرانسوی با یک بیمار عجیب مواجه بود. خانمی میان‌سال که معتقد بود همه اطرافیان وی دزدیده و با بدل‌های تقلبی جایگزین شده بودند! بدل‌هایی که از همه لحاظ به نسخه‌های اصلی شباهت داشتند ولی بنا به دلایلی … خود اونها نبودند! وجود یک باند قاچاق انسان زیرزمینی در شهر که انسان‌ها را میدزدید و با بدلی مشابه عوض می‌کرد؛ احتمال بعیدی بود، پس ماموران پلیس خانم M را به دکتر کاپگراس معرفی کردند تا به حال وی رسیدگی کند.

با انتشار کیس خانم M توسط دکتر کاپگراس، پزشکان دیگر نیز از سراسر جهان نمونه‌های مشابهی را از این سندروم، سندرومی که خیلی زود توهم کاپگراس نام گرفت؛ گزارش کردند. از فردی که از چند همسری همسایه‌اش بخاطر ازدواج با خانومی که شبیه همسر قبلیش بود شکایت می‌کرد تا آقایی که معتقد بود کسی سگش را با یک بدل عوض کرده است. از بانویی سالخورده که هر روز عصر سه لیوان چای برای خود، همسرش و بدل همسرش دم میکرد تا خانمی فرانسوی که معتقد بود از وقتی معشوقه‌اش با یک بدل عوض شده، کیفیت رابطه‌اش به شکل قایل توجهی افزایش پیدا کرده.

توهم کاپگراس یک بیماری درباره مسیر‌های ارتباطی مغز است. درباره اینکه مغز ما چگونه افراد را شناسایی و چگونه چهره‌ها را به خاطرات ما وصل می‌کند. سندرومی که وجود آن می‌تواند ارتباط ما دنیای بیرون را برای همیشه مختل کند!

در این قسمت از پادکست ما داستان خانم M و دکتر کاپگراس رو تعریف کردیم. داستان رییس جمهوری رو گفتیم که حاضر نبود بیماری خودش را بپذیرد و داستان فردی رو گفتیم که با دست خودش غریبه شده بود.

قسمت‌های مرتبط

اندام خیالی

درباره ترس

اشتراک
اطلاع برای
guest
0 نظرات
نظر درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها

اشتراک گذاری

جدیدترین قسمت‌ها

مغز بولتزمان

داستان ماشین بخار، میمون‌های تایپیست و توهم هوشیاری ما | حامی:‌ ویپاد، ترابانک پاسارگاد

شوالیه دریایی

داستان یک کشتی تحقیقاتی، دلفین‌های قاتل و نهنگ‌های قهرمان | حامی: ویپاد، ترابانک پاسارگاد

ژن خوب

داستان دو رشته مارپیچ اسرارآمیز، مقادیر زیادی اشعه گاما و خوش‌شانس‌ترین انسان جهان |‌حامی: ویپاد، ترابانک پاسارگاد