اتصال پرسرعت مغز انسان به کامپیوتر برای نخستین بار

اتصال مغز و کامپیوتر

ارسال پیام‌ پرسرعت از مغز انسان به کامپیوتر برای نخستین بار توسط افراد معلول انجام گرفت.

محقیقن داشنگاه براون در آمریکا ادعا کردند که سیستم آن‌ها می‌تواند پیام‌های ذهنی را با دقت نورونی و با پهنای باند بالا به کامپیوتر نظر منتقل کند. و دستورات کاربران را به شکل شفاف در دستگاه اجرا کند.

شیوه کارکرد سیستم

این سیستم در قالب یک پیام‌رسان کوچک در ذهن افرادی که دستگاه حرکتی (motor cortex) مغز آن‌ها آسیب دیده بود، نصب شد. با کمک این سیستم افراد دارای معلولیت حرکتی می‌توانستند یک دستگاه تبلت را به شکل ذهنی کنترل کنند.

به گزارش یک ژورنال معتبر، سرعت تایپ افرادی که این تراشه در مغز آن‌ها نصب شده بود با کسانی که از سیستم‌های قدیمی استفاده می‌کردند، برابری می‌کرد!

به گفته جان سیمرال، یکی از اساتید مهندسی در دانشگاه براون همین موضوع نشان می دهد که تکنولوژی BrainGate توانایی رقابت با سیستم‌های قدیمی را داشته و حتی می‌تواند از آن‌ها جلو بزند. چراکه با وجود این سیستم بی‌سیم، افراد دیگر محدود به مکان خاص یا دستگاه‌های دست‌و‌پا گیر نیستند. همین موضوع قدرت کاربری و استفاده‌های دستگاه‌ها را به شکل چشم‌گیری افزایش می دهد.

رقابت اتصال مغز به کامپیوتر

این اولین بار نیست که تکنولوژی‌های اتصال مغز به کامپیوتر با موفقیت تست می‌شوند. این شاخه از علم در سال‌های گذشته طرفداران زیادی پیدا کرده است. افرادی همچون ایلان ماسک و مارک زاکربرگ به شکل گسترده در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. تنها چند ماه پیش آقای ماسک اعلام کرد که شرکت نورولینک (neuralink) موفق شده دستگاه‌هایش را با موفقیت روی میمون‌ها امتحان کند.

اما braingate را شاید بتوان سریع‌ترین نمونه از این تکنولوژی دانست. دو فرد مورد آزمایش که ۳۵ و ۶۳ سال داشتند هردو بخاطر آسیب ستون فقرات فلج هستند. این دو نفر پس از نصب دستگاه و بدون هیچ مشکلی موفق شدند تا ۲۴ ساعت با دستگاه کار کنند. برخلاف موارد قبلی، فضای کار محدود به آزمایشگاه نبود و دو نفر حتی این دستگاه را در خانه تست کردند!

لی هاچبرگ مدیر این پروژه گفت که این موضوع قابلیت بررسی تکنولوژی در دراز مدت را به محققین می‌دهد. همچنین پژوهشگران می‌توانند اطلاعات مغزی کاربر را از راه دور بررسی تا تاثیرات تراشه روی ذهن را شناسایی کنند.

او ادعا کرد که این تکنولوژی اجازه می‌دهد تا فرایند‌های آسان و راحت برای کارهای روزمره طراحی و عملی شود.

اگر دوست دارید بیشتر درباره مغز بدونید حتما به قسمت آوای ناخودآگاه پادکست گوش کنید! و برای اطلاعات بیشتر درباره هوش مصنوعی این قسمت پادکست رو از دست ندید!

منبع خبر:

اشتراک
اطلاع برای
guest
0 نظرات
نظر درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit

جدیدترین قسمت‌ها

پایان همه‌چیز

جهان چطور به پایان می‌رسد؟ داستانی از ذره هیگز، تونل‌زنی کوانتومی و فروپاشی جهان منبع: کتاب پایان همه‌چیز – کیتی…

تئوری توطئه

به دنیای عجیب و غریب تئوری‌های توطئه خوش اومدید! |‌ حامی: اسنپ‌فود

انتخاب (غیر)طبیعی

داستان یک قتل، چند ماهی و به‌نژادی، نظریه ‌ای ترسناک برای اصلاح انسان‌ها | حامی: قهوه بوکشتاین | برخیز و…

به استرینگ‌کست گوش دهید

استرینگ‌کست در شبکه‌های اجتماعی

ساخته شده با و ☕ توسط استودیو زیرزمین