جنگل خودآگاه

استرینگ‌کست
جنگل خودآگاه
Loading
/
استرینگ‌کست
جنگل خودآگاه
Loading
/

درخت هایی که حرف میزنند، قارچ‌هایی که تجارت می‌کنند و جنگل هایی که هوشیار هستند. |

منبع: کتاب زندگی مخفیانه درختان – پیتر وهلبن |

اپیزود From Tree to Shining Tree از پادکست Radiolab |

حامی: همکاشت

باهم صدهزار درخت بکاریم

درختان خودآگاه و جنگل ‌های هوشمند

دکتر سیمارد از کودکی علاقه شدیدی به جنگل و درختان داشت. درخت‌هایی که او کودکی خود را در میان آن‌ها گذرانده بود. اما نگه شگفت‌انگیز برای او، طبقه زیرین بافت این مناطق بود. جایی که انبوهی از ریشه‌های درهم تنیده و بافت‌های گیاهی، مواد غذایی لازم برای بقای این اورگانیسم‌های کهن را فراهم می‌کردند.

اما کار این ریشه‌های درهم تنیده تنها تامین مواد معدنی و غذا برای گیاهان نبود. این ریشه‌ها نقش شگفت انگیز دیگری را هم در جنگل ایفا می‌کردند و آن، برقراری ارتباط میان درختان و با یکدیگر بود. ریشه‌های گیاهان یک خط ارتباطی برای گفتگو با هم بودند!

خانم سیمارد در تحقیقاتش متوجه قارچی شد که برای تامین شکر و کربن ناچار است با درختان حرف بزند. قارچی که مثل یک تاجر جنگلی عمل می‌کرد و ریشه‌هایش شبکه‌ای ارتباطی میان اعضای جنگل ایجاد می‌کرد که بقای جنگل بعد از مدتی بدون آن غیر ممکن میشد. و درختان از این قارچ به عنوان اینترنت جنگلی برای ارسال پیام به یکدیگر استفاده می‌کنند. پیام‌هایی که شامل اعلام جنگ با انگل‌های مهاجم، تقسیم غذا برای درختان محروم و حتی وام کربن به گیاهانی بود که بخاطر کمبود نور به آن احتیاج داشتند.

در قسمت جنگل خودآگاه ما به زندگی شگفت انگیز و مخفیانه درختان پرداختیم و درباره جنگل‌هایی حرف زدیم که درست مثل مغز ما هوشیار هستند، فکر می‌کنند و تصمیم می‌گیرند.

درباره همکاشت

همکاشت پروژه‌ای است از استرینگ کست برای کاشت صدهزار نهال در ایران به مدت دو سال. در سال‌های اخیر ایران و جهان با بحران‌های اقلیمی زیادی مواجه بودند و بافت طبیعی کشور در حال نابودی است. به همین خاطر ما با همکاری سازمان مردم نهاد دایره آبی و همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قصد داریم تا در مدت دو سال و با کمک شما، صدهزار نهال در کشور بکاریم.

برای اطلاعات بیشتر و همچنین حمایت از هرتعداد نهال که دوست دارید میتونید به وبسایت همکاشت سر بزنید.

 

قسمت‌های مرتبط:

متامورفوسیس

عشق حشره‌ای

اشتراک
اطلاع برای
guest
6 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
نظر درون متنی
نمایش همه دیدگاه ها
...
...
3 سال پیش

اولین پادکست عمرم بود. عااااالی 👌🏻 خیلی حس خوبی داره صداتون + حرفاتون .از همه مهم تر دیدن یک مساله جهانی به این شکل به آدم انگیزه بهتر بودن و بهتر زندگی کردن رو میده ،که درست باشیم ،مثل شما، ممنون 🙃

پرویز
پرویز
2 سال پیش

سلام و عرض خسته نباشید
از دوران کودکی برایم سوال بود که آیا جانوران و گیاهان هم با همدیگر ارتباط برقرار میکنند و حرف میزنند . این پادکست بسیار زیبا و با صرف وقت بسیار کم و به شکل زیبا موضوع را تشریح و حداقل برای من روشن کرد که بله گیاهان با هم ارتباط دارند و ما انسانها چقدر از موجودات اطرافمان قافلیم . صدای گرم گوینده و فراز و نشیب های بموقع ایشان در زمان گفتار ، موضوع را شیرین تر و دوست داشتنی تر میکرد طوریکه من آن را دوبار گوش دادم ، یک بار خودم و بار دوم به اتفاق همسرم . درود برشما

نگین قدیمی
نگین قدیمی
2 سال پیش

چقد عالی بود
واقعا لذت بردم

به امید جهانی سبزترازهمیشه

فاطمه
فاطمه
1 سال پیش

فوق العاده و پراز شگفتی

ممنون از تیم استرینگ کست

اشتراک گذاری

جدیدترین قسمت‌ها

مغز بولتزمان

داستان ماشین بخار، میمون‌های تایپیست و توهم هوشیاری ما | حامی:‌ ویپاد، ترابانک پاسارگاد

شوالیه دریایی

داستان یک کشتی تحقیقاتی، دلفین‌های قاتل و نهنگ‌های قهرمان | حامی: ویپاد، ترابانک پاسارگاد

ژن خوب

داستان دو رشته مارپیچ اسرارآمیز، مقادیر زیادی اشعه گاما و خوش‌شانس‌ترین انسان جهان |‌حامی: ویپاد، ترابانک پاسارگاد